Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską w dniu 25.04.2022 r. w Ośrodku Kultury w Olzie - krótka relacja

Utworzono dnia 26.04.2022

W dniu 25.04.2022 r. w Ośrodku Kultury w Olzie odbyły się wykłady Anny Marii Wesołowskiej, sędzi Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku, znanej z programu telewizyjnego pt. „Sędzia Anna Maria Wesołowska”.

Sędzia przyjechała do naszej gminy na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gorzycach.

Tematem wykładów były „Formy przemocy stosowane wobec dzieci w szkole i w rodzinie”.

W trzech spotkaniach uczestniczyły zarówno dzieci i młodzież a także osoby dorosłe - rodzice, opiekunowie i pedagodzy.

Sędzia Anna Maria Wesołowska najpierw spotkała się z uczniami, rozmawiając o różnych trudnych dla dzieci sytuacjach i problemach dotyczących relacji w grupach rówieśniczych oraz ich rodzinach. Później sędzia spotkała się z osobami dorosłymi.

Uczestnicy wykładów usłyszeli wiele przykładów dotyczących przestępstw popełnionych przez dzieci, jak wielka jest odpowiedzialność rodzica za bezpieczeństwo dzieci oraz jak ważna jest rola szkoły w życiu młodego człowieka.

W trakcie spotkań zostały także poruszone tematy związane z rolą edukacji prawnej (np. kąciki prawne poświęcone „Niebieskiej karcie”, lekcje wychowawcze o sądzie). Przedstawione zostały także przykłady nowych form przemocy, odpowiedzialności nieletnich wobec form „przemocy” oraz jakie powinny być relacje rodziców ze szkołą w przypadku problemów z uczniami.

Uczestnicy usłyszeli od sędzi, jak ważna jest edukacja prawna, jak wiele zagrożeń czyha na młodych ludzi w codziennym życiu i jak wielkim błędem, a nawet przestępstwem jest brak reakcji ze strony dorosłych.

W trakcie spotkań z uczniami, sędzia poruszyła także tematy dotyczące zachowań m.in. ośmieszania, wygłupiania się, ubliżania innym,  używania wulgaryzmów. Tłumaczyła im, że są to zachowania, które nie mogą być uznawane za żart i nie są wygłupem, lecz są uznawane za przestępstwo.

Na zakończenie każdego spotkania uczestnicy mogli zadawać sędzi pytania, były także pamiątkowe zdjęcia.

Organizatorzy spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską, bardzo dziękują wszystkim za uczestnictwo, a szczególnie uczniom i nauczycielom, przybyłym na wykłady.

Serdecznie podziękowania kierowane są również dla pracowników Ośrodka Kultury w Olzie za obsługę logistyczną całego spotkania oraz dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzycach.

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 26.04.2022, 11:20

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 609

W poprzednim tygodniu: 607

W tym miesiącu: 2334

W poprzednim miesiącu: 3851

Wszystkich: 71310


 

Obrazek przedstawia człowieka, a obok niego napis alzheimer rozumiem wspieram. To jest link do strony Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obrazek przedstawia szary kwadrat z napisem PARPA, a pod spodem napis "Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych". Obrazek jest linkiem do strony PARPA