Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach

BEZPŁATNE PORADY PRAWNE

Będzie łatwiej uzyskać poradę prawną

 

Od nowego roku nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana każdemu, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na pomoc prawną na zasadach rynkowych, czyli na odpłatną pomoc prawną.

 

Główną intencją nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej było poprawienie dostępności do nieodpłatnej pomocy prawnej. Do tej pory katalog osób, które mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej był katalogiem zamkniętym, ponieważ ustawa wskazywała konkretne kategorie osób, którym nieodpłatna pomoc prawna mogła być udzielona. Nowa ustawa powoduje odwrócenie tego rozwiązania. Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana każdemu, kto tej pomocy potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na to, aby otrzymać pomoc prawną  na zasadach rynkowych od radcy prawnego, adwokata lub prawnika.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie


Zgodnie z ustawą została wprowadzona nowa kategoria pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla osób w trudnej sytuacji życiowej. To pomoc dla osób, które  mają w szczególności problemy z zadłużeniem, z kwestiami mieszkaniowymi, czy też z zakresu zabezpieczenia społecznego. Celem nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego będzie podniesienie świadomości danej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym również sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania oraz pomoc w jego realizacji.

 

Na terenie powiatu wodzisławskiego od stycznia 2019 roku funkcjonować będą 4 punkty nieodpłatnych porad prawnych oraz 2 punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Godziny pracy punktów zostały dostosowane dla klientów tak, aby każda zainteresowana osoba mogła z porad skorzystać. Najdłuższy dyżur (przez 8 godzin codziennie) prowadzony będzie w Wodzisławiu Śląskim, gdyż w jednej lokalizacji działają dwa punkty.


Punkty nieodpłatnych porad prawnych zlokalizowane będą w:

- Wodzisławiu Śląskim -  w Zespole Poradni Specjalistycznych przy ul. 26 Marca 164,

- Mszanie - w Urzędzie Gminy Mszana przy ul. 1 Maja 81,

- Rydułtowach - w Rydułtowskim Centrum Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 9a.

 

Natomiast punkty, w którym świadczone będzie nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zlokalizowane będą w:

- Radlinie - w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Solskiego 15

UWAGA: z dniem 15 lipca punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Radlinie został tymczasowo przeniesiony (do około 20 sierpnia br.) do Sportowej Szkoły Podstawowej w Radlinie, ul. mjr. P. I. Rogozina 55.

- Pszowie - w Urzędzie Miasta Pszowa przy ul. Pszowskiej 534.

 

Na wizyty do prawników oraz doradców obywatelskich do wszystkich punktów od 2 stycznia 2019 r. należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu 32 4120951 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Pod tym numerem telefonu można również uzyskać informacje na temat harmonogramu działania poszczególnych punktów.

 

Harmonogram nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego oraz listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa znajdziesz tutaj

 

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny obchodzą

Fundusz Sprawiedliwości

Program 500+

PROGRAM - DOBRY START

Karta Dużej Rodziny

KARTA SENIORA

Program - "Za życiem"

Centrum Wsparcia

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Bezpieczny i aktywny senior

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Miej to z głowy - zadbaj o swoje zdrowie psychiczne